קורס בפילאטיס שיקומי למדריכים ומטפלים

מועבר על ידי רחלי שוורץ 

כללי:

קורס זה מיועד למדריכים ומטפלים המשתמשים בתרגילים כדרך לשיקום/חיזוק/הגמשה/מניעת פציעות ושיפור איכות החיים של מטופליהם/לקוחותיהם. מטרת הקורס ללמד את העקרונות הבסיסיים והחשובים ביותר לביצוע תנועה יעילה ואיכותית שהכרחית לשיקום ומניעת פציעות. אותם עקרונות הינם שכלול של העקרונות המקוריים של הפילאטיס. הם פותחו ע"י פיזיותרפיסטים תוך הסתמכות על מחקרים עדכניים מתחום האורטופדיה, רפואת ספורט ומחול, וטכניקות שיקום עדכניות. בנוסף, נעמיק בהבנת התרגילים: חשיבותם, מטרותיהם, דרך הוראתם, זיהוי ותיקון של אסטרטגיות פיצוי נפוצות, אופן בחירת התרגילים, הרצף המתאים, ושימוש בדרגות קושי שונות.

משך הקורס: 

הקורס יתפרס על פני 45 שעות שיחולקו ל- 9 מפגשים בני 5 שעות כל אחד.

תכנית הקורס:

הקורס מורכב מתשעה מפגשים הכוללים הרצאות פרונטליות ותרגול מעשי

מפגש ראשון: הסבר ותרגול של שני עקרונות שעומדים בבסיסה של השיטה:

חלק א': עיקרון I- נשימה.  עיקרון II- התארכות וייצוב מרכז הגוף.  

חלק ב': תרגול מעשי של העקרונות: המשתתפים יחשפו ליישומם של העקרונות בתרגילים על ידי תרגול עצמי, ודרך עבודה בזוגות שתכלול מתן הוראות מתאימות, שימוש במשוב מתאים, זיהוי ותיקון אסטרטגיות פיצוי, מודיפיקציות אפשריות.

מפגש שני: הסבר ותרגול של שני עקרונות נוספים שעומדים בבסיסה של השיטה: 

חלק א': עיקרון III- ארגון של גב עליון להשגת תנועה יעילה ואיכותית. עיקרון IV- תנועתיות של עמוד שדרה.

חלק ב': תרגול מעשי של העקרונות: המשתתפים יחשפו ליישומם של העקרונות בתרגילים על ידי תרגול עצמי, ודרך עבודה בזוגות שתכלול מתן הוראות מתאימות, שימוש במשוב מתאים, זיהוי ותיקון אסטרטגיות פיצוי, מודיפיקציות אפשריות.

מפגש שלישי: הסבר ותרגול של שני עקרונות נוספים שעומדים בבסיסה של השיטה:
חלק א':עיקרון V – נשיאת משקל נכונה על גפיים עליונות ותחתונות.עיקרון VI- ביצוע תנועה משולבת של ראש, גפיים עליונות ותחתונות, אגן ועמוד שדרה. 

חלק ב': תרגול מעשי של העקרונות: המשתתפים יחשפו ליישומם של העקרונות בתרגילים על ידי תרגול עצמי, ודרך עבודה בזוגות שתכלול מתן הוראות מתאימות, שימוש במשוב מתאים, זיהוי ותיקון אסטרטגיות פיצוי, מודיפיקציות אפשריות.

מפגש רביעי: לימוד מגוון רחב של תרגילים המתאימים לאוכלוסיה הסובלת מבעיות בפלג גוף עליון: בעיות צוואר, גב עליון, כתף, מרפק. יושם דגש על שימוש בדרגות קושי שונות עם/ללא  אביזרים, תוך יישומם של העקרונות שנלמדו במפגשים הקודמים. בנוסף, יושם דגש על השימוש בגירויים שונים: מילולי, דמיון, מגע, לביצוע תנועה יעילה.

מפגש חמישי: לימוד מגוון רחב של תרגילים המתאימים לאוכלוסיה הסובלת מבעיות בפלג גוף תחתון: גב תחתון, ירך, ברך, קרסול. יושם דגש על שימוש בדרגות קושי שונות עם/ללא  אביזרים, תוך יישומם של העקרונות שנלמדו במפגשים הקודמים. בנוסף, יושם דגש על השימוש בגירויים שונים: מילולי, דמיון, מגע, לביצוע תנועה יעילה.

מפגש שישי: עיקרון הרצף בתרגילים- מתבסס על שלושת שלבי השיקום: שלב א'-  Disassociationו- Stabilization, שלב ב'- mobilization, שלב ג': dynamic stability ו-functional re-education.ניתוח יציבה, יכולת תנועתית ותפקודית.

ניתוח תאור מקרה ועל פיו בחירת התרגילים המתאימים.

מפגש שביעי:

חלק א: יישום של החומר הנלמד על שני אנשים חיצוניים- תשאול, הערכת יציבה, הערכת יכולת תפקודית ותנועתית. בניית תוכנית תרגילים מתאימה לטווח הקצר והארוך והדרכה של התרגילים שנבחרו.   

חלק ב: תרגול פילאטיס בקבוצה. כיצד לבנות מערך שיעור המתאים לסובלים מכאבים כרונים: גב תחתון, כתף-צוואר, ברך, אוכלוסייה מבוגרת, נשים בהריון, אוכלוסיה בריאה??? נדון באופן בחירת התרגילים מתאימים, חשיבות הרצף, דרגות הקושי, שימוש באביזרים ומתן הוראות מתאימות לביצוע נכון ויעיל של התרגילים.   

מפגשים שמיני ותשיעי:

משתתפי הקורס יעבירו שיעורים קבוצתיים המיועדים לאוכלוסיות השונות. המשתתפים יתבקשו לבנות מערך שיעור שיתאים לאוכלוסיה ספציפית שבחרו ומתבסס על התרגילים שנלמדו תוך שימת דגש על רצף מתאים, נתינת הוראות מתאימות- שימוש בגירויים השונים ותיקון טעויות שידגימו המשתתפים. לאחר כל שיעור יערך דיון על מערך השיעור שהועבר ויינתן משוב מקיף למדריך.    

 

נושאים כלליים נוספים:

– הקורס מוגבל ל-12 משתתפים.

– למשתתפים יחולק חומר מודפס.

– נדרש ידע מוקדם באנטומיה וניסיון של לפחות שנתיים בהדרכת קבוצות והדרכה פרטנית.

 עלות הקורס:

– 2850 לא כולל מע"מ

– בכדי להבטיח מקום נא לשלוח דמי הרשמה על סך 300 שקלים לפקודת רחלי שוורץ,    כתובת: דרך נמיר 85 תל אביב, מיקוד: 62301 (דמי ההרשמה כלולים במחיר הקורס).

 מועד הקורס:

– מועד פתיחת הקורס:  2010

– יתקיים בימי שלישי בין השעות 9:00-14:00

מיקום הקורס:

תל-אביב צפון

המלצות וסיפורי הצלחה

כבר לאחר המפגש השני התחלתי להרגיש בהטבה אשר הלכה וגדלה עד למצב בו יכולתי ללכת ללא כאבים… קרא עוד
הגעתי לרחלי עם קביים אחרי אשפוז ארוך במחלקת שיקום כתוצאה מפגיעה נוירולוגית… קרא עוד

הטיפול רחלי שונה מכל מה שהכרתי עד אותו רגע. רחלי מקצועית מאוד… קרא עוד

אני ממליץ לכל מי שקיבל המלצה לניתוח ומתלבט וגם ניסה שיטות טיפול שונות אשר לא צלחו להיפגש עם רחלי ולתת לתהליך איתה הזדמנות… קרא עוד

הטיפול הפיזיותרפי של רחלי נתן לי להרגיש אופטימי ושהמצב הפיך…. קרא עוד

רחלי בולטת במקצוענות, ביסודיות, ובשקט שלה, כפיזיותרפיסטית שיקומית… קרא עוד