מנקודת מבט שיקומית פילאטיס שיקומי אינו מסתמך רק על פילאטיס קלאסי מכיוון שמרבית תרגילי הפילאטיס המקוריים אינם מתאימים לשימוש בסביבה הקלינית לצורך שיקום. פיזיותרפיסטים ומטפלים שונים שאימצו את שיטת הפילאטיס שילבו ידע ממחקרים עדכניים וטכניקות שיקום עדכניות – מתחום האורטופדיה, רפואת ספורט ומדעי התנועה ויחד עם העקרונות המקוריים של שיטת פילאטיס, יצרו שיטה חדשה של תרגילים שיקומיים הנקראת Pilates Based Exercises המוכרת בשם פילאטיס שיקומי.

מרבית הפציעות גוררות אחריהן ירידה בטווח התנועה, שליטה שרירית לקויה המביאה להתפתחות יציבה לקויה, שימוש באסטרטגיות פיצוי בכדי להתגבר על הקושי בתנועה, מה שמביא לתנועה לקויה היוצרת עומס על מערכת שריר-שלד (שרירים, מפרקים, רצועות, גידים), ולאורך זמן עלולה להביא לכאבים. אם השימוש בתבניות תנועה לקויות יימשך ולא יתוקן הכאבים עלולים להפוך לכרונים.

כיום ידוע שמרבית הכאבים הכרוניים בעלי רקע מכני (מתגברים בתנועה) נוצרים כתוצאה מחוסר איזון בעבודת השרירים (יתר פעילות של שרירים שטחיים וירידה בפעילות של שרירים עמוקים), תנועתיות יתר באזור מסויים (בדר"כ אזור הכאב) ו/או תנועתיות מופחתת במפרקים הסמוכים.

החל מאמצע שנות ה 90 החלו להתפרסם מחקרים שתומכים בשימוש בתרגילים כחלק משיקום לאחר פציעות או/ו כאבי גב תחתון, כאשר הדגש מושם על האיזון השרירי ואיכות התנועה.

שילוב תרגילים ספציפיים בתכנית הטיפול חשובה ביותר, שכן, התרגילים מחזירים את השליטה השרירית (ירידה בתפקוד השרירים המייצבים העמוקים הוא תהליך שמתרחש כתוצאה מטראומה/כאב), משפרים תנועה באזורים עם תנועה מוגבלת, מגבירים את המודעות ותחושת הגוף במרחב ובכך מזרזים את ההחלמה והחזרה לתפקוד.

פילאטיס שיקומי

פילאטיס שיקומי : דגשים

שיפור יציבה, זיהוי ותיקון של תבניות תנועה לקויות, נירמול ושיפור תבניות הפעולה של השרירים, יציבות סטטית ודינמית, שיפור תנועתיות מפרקית, שיפור מכניקה של נשימה, שיפור פרופריוספציה (תחושה במרחב) ושיווי משקל, הגברת המודעות לתנועה וליציבה.

המטרה היא להשיג שליטה על הגוף ובכך להביא לתפקוד איכותי ויעיל של כל חלקי הגוף בחיי היום יום, בעבודה ובספורט, מה שימנע פציעות נוספות בעתיד.

פילאטיס שיקומי כשיטת טיפול במקרים אלו:

  • ליקויי יציבה
  • כאבי גב תחתון וצוואר
  • נשים לפני ואחרי לידה
  • אוסטאופורוזיס
  • כאבי כתפיים, ברכיים
  • חוסר יציבות בקרסול (לאחר נקעים)
  • אוסטאוארטריטיס
  • שיקום לאחר ניתוחים
  • רקדנים וספורטאים- מניעת פציעות, מיצוי יכולות ושיפור טכניקה, שיקום מפציעות

המלצות וסיפורי הצלחה

כבר לאחר המפגש השני התחלתי להרגיש בהטבה אשר הלכה וגדלה עד למצב בו יכולתי ללכת ללא כאבים… קרא עוד
הגעתי לרחלי עם קביים אחרי אשפוז ארוך במחלקת שיקום כתוצאה מפגיעה נוירולוגית… קרא עוד

הטיפול רחלי שונה מכל מה שהכרתי עד אותו רגע. רחלי מקצועית מאוד… קרא עוד

אני ממליץ לכל מי שקיבל המלצה לניתוח ומתלבט וגם ניסה שיטות טיפול שונות אשר לא צלחו להיפגש עם רחלי ולתת לתהליך איתה הזדמנות… קרא עוד

הטיפול הפיזיותרפי של רחלי נתן לי להרגיש אופטימי ושהמצב הפיך…. קרא עוד

רחלי בולטת במקצוענות, ביסודיות, ובשקט שלה, כפיזיותרפיסטית שיקומית… קרא עוד